Wsparcie Bez Granic

 
 
2 zestawienie logoflaga szerzej
 
 
 
 
Projekt zakłada kompleksowe wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy oraz osób, które po agresji rosyjskiej pozostały w granicach państwa ukraińskiego i w związku z nią doznali znacznego pogorszenia warunków bytowych, społecznych i w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji. 
 
Okres realizacji projektu: od 1 maja do 31 grudnia 2023r.
 
Obszar realizacji projektu: m. Suwałki, powiat suwalski, powiat augustowski, powiat sokólski, Ukraina.
 
Wartość projektu: 425 850,62 Euro
 
Celem Projektu "Wsparcie bez granic” jest zaspokojenie potrzeb uchodźców oraz pomoc tym, którzy w niesprzyjających warunkach pozostają na Ukrainie. Cele te składać się mają z dwóch filarów: 1. Wsparcia społeczno-edukacyjnego na terenie Polski; 2. Wsparcia rzeczowego na terenie Ukrainy. Pierwszy filar realizowany ma być poprzez podniesienie kompetencji społecznych i zawodowych 100 obywateli Ukrainy przebywających na terenie obszaru realizacji projektu, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Działania te mają dotyczyć m.in. warsztatów aktywnego poszukiwania pracy oraz indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym, warsztatów umiejętności psychospołecznych oraz indywidualnych konsultacji z psychologiem. Z grupy tej wytypowane zostaną osoby do udziału w kursach językowych (j. polski, j. angielski) i zaawansowanym kursie komputerowym. Uczestnicy projektu uzyskają również dostęp do usług prawnych. W ramach integracji ze społecznością lokalną zaplanowano 12 regionalnych wyjazdów edukacyjnych skierowanych głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Na każdym etapie projektu uczestnikom projektu będzie towarzyszył tłumacz. Drugim filarem projektu jest wsparcie osób dotkniętych wojną na Ukrainie poprzez przekazanie sprzętu i wyposażenia ułatwiającego życie codzienne. Posłużą temu m.in. agregaty prądotwórcze, generatory prądu, laptopy dla uczniów tamtejszych szkół, zestawy ochrony osobistej i apteczki pierwszej pomocy. Odbiorcami pomocy rzeczowej będą instytucje publiczne zlokalizowane na Ukrainie – jednostki samorządu terytorialnego, szkoły.
 
DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT?
 
Część społeczno-edukacyjna skierowana jest do obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy (przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r.) i znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Informacja o naborze do poszczególnych działań będzie zamieszczona na naszej stronie internetowej i profilu na portalu Facebook. 
 
Biuro projektu "Wsparcie bez granic”:
Agencja Rozwoju Regionalnego "ARES” S.A. w Suwałkach
ul. T. Noniewicza 42a
16-400 Suwałki
Tel.: 87 566 61 06, wew. 200

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.