Agencja Rozwoju Regionalnego „Ares” S.A w Suwałkach w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Nasza Suwalszczyzna” realizowała projekt „STARTER DLA MŁODYCH” w okresie od 1 czerwca 2021r. do 30 czerwca 2023r.
Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.OSI PRIORYTETOWEJ I. Rynek pracy otwarty dla wszystkich, DZIAŁANIE 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy – projekty konkursowe, PODDZIAŁANIE 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt „Starter dla młodych” miał na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii COVID-19. Skierowany był do osób młodych do 29 roku życia, pozostających bez pracy, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Zaliczało się do nich w szczególności osoby, które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 roku w wyniku pandemii COVID -19. m. Wsparciem zostały objęte osoby zamieszkujące powiaty: suwalski, sejneński, augustowski, grajewski, moniecki i miasto Suwałki. Do projektu zostały zakwalifikowane 72 osoby, które spełniały wszystkie wymogi formalne i merytoryczne.
Projekt ukierunkowany był na promowanie postaw przedsiębiorczych wśród osób młodych oraz wspieranie rozwiązań służących tworzeniu nowych miejsc pracy w tym sektorze. Dla realizacji tego celu został przewidziany zestaw instrumentów obejmujący: wsparcie szkoleniowe, oferowane na etapie poprzedzającym założenie firmy; przyznanie środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz finansowe wsparcie pomostowe. Realizowane w projekcie formy wsparcia stanowiły realną pomoc osobom młodym w otwarciu własnej działalności gospodarczej.
Spotkania z doradcą zawodowym pozwoliły zbadać predyspozycje uczestników do prowadzenia działalności gospodarczej oraz określić zakres wsparcia szkoleniowego kandydatów.
Następnie uczestnicy projektu zostali objęci wsparciem szkoleniowym przygotowującym do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach szkoleń uczestnicy otrzymali wiedze z zakresu: zakładania działalności gospodarczej w kontekście przepisów prawnych; księgowości, przepisów podatkowych i ZUS; reklamy i działań promocyjnych, innych źródeł finansowania działalności gospodarczej; sporządzenia biznesplanów i jego realizacja; negocjacji biznesowych, pozyskania i obsługi klienta oraz radzenie sobie ze stresem i konfliktem.
Odbywały się również spotkania z doradcą dotacyjnym, podczas którego uczestnicy projektu otrzymywali wsparcie z zakresu: pisania biznesplanów, badania potrzeb rynku, diagnozowania potrzeb klientów oraz konkurencji. Uwieńczeniem spotkania z doradcą było napisanie biznesplanu, skompletowanie pełnej dokumentacji i złożenie jej w odpowiednim terminie u Beneficjenta Projektu. .
Realizowane w projekcie formy wsparcia pomogły młodym ludziom przezwyciężać pojawiające się problemy pojawiające się na początkowym etapie zakładania i prowadzenia własnej firmy.
Dzięki otrzymanemu wsparciu w wysokości 23 050 zł. młodzi przedsiębiorcy zakupili profesjonalny sprzęt, i urządzenia, dzięki którym z sukcesem prowadzą swoją działalność gospodarczą. Wsparcie pomostowe w wysokości 2600 zł (netto) przez okres pierwszych sześciu miesięcy działalności, pozwoliło na szybszy i bardziej dynamiczny rozwój. Wsparcie to było szczególnie ważne w początkowym okresie prowadzenia działalności, kiedy to przedsiębiorca musi skupić się na pozyskiwaniu klientów i budowaniu marki na rynku.
Obecnie możemy trzymać kciuki za naszych młodych przedsiębiorców i życzyć im samych sukcesów w nowopowstałych firmach. Co też czynimy.